MHT - Menopauzális Hormon Terápia 2021-ben?!
×
5D Babamozi Magánlabor
MHT – Menopauzális Hormon Terápia 2021-ben?! MHT – Menopauzális Hormon Terápia 2021-ben?!

Ezen a hétvégén Mátraházán jártam a Magyar Menopauza Társaság Kongresszusán. Érdekelt a téma, mivel egyre több páciens keres fel változókori panaszaival. Ezek a panaszok rendkívül gyötrőek lehetnek, befolyásolják az életminőséget, és a betegségek kialakulásában is nagy szerepük van. A vizsgálatok azt mutatják, hogy a hormontermelés elvesztésével a nőknek megszűnik bizonyos betegségek elleni védettsége. A megfelelő hormonkezeléssel ezek esetleg megelőzhetők.
Pár fontosabb „Take home message” az előadásokból:

  • A változó korban lévő hölgyeknek első körben fitoösztrogéneket tartalmazó „bogyókat”, tablettákat, teákat tudunk javasolni. Ezek mellett igen fontos a megfelelő mozgás, változatos vegyes étrend és a Ca / D-vitamin bevitel. Sok készítményt lehet alkalmazni, melyek az enyhébb tüneteket megoldják, és az akupunktúrát is ki lehet próbálni. (Az egyik ilyen készítményre 500 Ft kedvezményt biztosító kuponkód: . Rendelés.)
  • A változókori tüneteket gyógynövényekkel csak részben lehet megoldani. Nem javuló esetekben célszerű orvoshoz fordulni, aki majd számos vizsgálatot végez (laborvizsgálat, hasi UH, DEXA – csont sűrűség , mammographia vizsgálat, nőgyógyászati citológia, hüvelyi – color doppler ultrahang vizsgálat), emellett sokszor más társszakmákkal is tartani kell a kapcsolatot, mert a vérnyomást, szív és érrendszeri, endokrin betegségeket is kezelni kell.
  • A MHT, sajnos, a legtöbb rákos megbetegedés kockázatát kis mértékben, de növeli (!), kivétel a vastag-végbéltáji daganatok, ezek előfordulásának csökkenését figyelték meg változókori hormonpótló terápia kapcsán. Ezért nagyon fontos az évenként történő rákszűrés, mammográfia, odafigyelés, az ismert daganatos betegeknél pedig igazán fontos az óvatosság. A daganat kialakulásának lehetősége a kezelés idejétől is függ, a kezelés után még évekig, évtizedekig magasabb a betegségek előfordulása, mint a nem kezelt betegeknél. Ezért a javasolt maximum kezelési időszak 2-5 év.
  • Emlődaganatoknál ez fokozottabban érvényes, hiszen ez az 5. leggyakoribb női daganatos betegség Magyarországon. Megfelelően kezelve és rendszeres szűrés mellett az előny-kockázat vizsgálat alapján mégis jobb életminőséget biztosít a MHT. A kezelés beállításához megfelelő szakértelem, megfelelő stratégia szükséges, a páciens részéről pedig elengedhetetlen a szűrővizsgálatokon való részvétel.
  • Az 50 év feletti nőknél rendkívül megszaporodnak a szív- és érrendszeri betegségek, és sokkal súlyosabb formában jelentkeznek, mint a férfiaknál. Pl.sokkal több és nagyobb kiterjedésű a szívinfarktus. Az MHT ebben is tud segíteni.
  • A gondolkodás fennmaradásában is jó hatásúnak bizonyult – csökken az Alzheimer-kór előfordulása.
  • A libidó csökkenésére a nőihormon pótlás nem ad megoldást, ezen esetleg férfihormon segíthet (a férfiak dózisainál jóval kisebb dózisban). A kezelés ideje itt is limitált, maximum 2 év. De, a hormonterápiát megelőzően a lelki tényezők kivizsgálása és kezelése rendkívül fontos.
  • Sokan kérdezik, hogy a hormonkezeléstől el fognak-e hízni – A hormonhiány miatt fognak hízni elsősorban! A túlsúly viszont kezelendő. Új módszerek és inj-k váltak elérhetővé, amik (támogatás nélküliek) az agyba kerülve befolyásolják az éhségérzetet, a gyomor telítettséget, és hatékonyan segíthetik a fogyást.
  • A menopauza időszakában a külső és belső nemiszervek zsugorodni, vékonyodni kezdenek. A hüvely és a húgyhólyag állapota is változik, emiatt vizelettartási problémák léphetnek fel. Ezek kenőcsökkel, intimtornával kezelhetőek, de szükség lehet lézeres-, plasztikai- vagy hálóbeültetéses műtéti megoldásokra is. Nem szabad elhallgatni a problémát!
    A megjelenő hámelváltozásokra is vannak újabb kezelési módszerek pl. lézer, kenőcsök, hialuronsavas kezelések.
  • A klimax idején gyakrabban fordulnak elő vérzési rendellenességek is, melyeket alaposan ki kell vizsgálni. Megfelelő szakember hagyományos- és ultrahang vizsgálattal sok okot ki tud zárni, de szükség lehet méhkaparásos, endometrium biopsziás, hysteroscopos vizsgálatokra is.
  • OSTEROPOROSIS ÉS OSTEOPENIA! Minden öregedő embert érint! Csonttömegünk maximumát kb. 25 éves korukban érjük el, ettől fogva fokozatosan csökken. Nem mindegy, hogy milyen mértékben és hogyan! Fontos az indulási csonttömeg mértéke, melyet fiatal korban alapozhatunk meg. Később már csak lassítani lehet a folyamatot D vitamin, Ca bevitellel, mozgással. A korszerű DEXA készülékkel jól lehet követni a csontsűrűséget, zsír- és izomösszetételt. Frax index számítással meg lehet állapítani a csonttörés kockázatát, és időben lehet kezelést beállítani. Itt a reumatológus, nőgyógyász, belgyógyász, gyógytornász közös munkájára is szükség van.

Amennyiben kérdése van, kérem írjon a bejelentkezes.bata@gmail.com címre vagy ugyanitt időpontot is foglalhat.

Cikkek Kiemelt téma Letölthető /Tájékoztató anyagok Nőgyógyászat

Bejelentkezés vizsgálatra

Honlapunkon regisztrációt követően könnyedén tudja intézni bejelentkezését. Kiválaszthatja a helyszínt és az Önnek megfelelő szabad időpontot, valamint vizsgálati eredményeit is láthatja.

5D BABAMOZI

Második generációs 5D Ultrahang készülékeinkkel kiváló minőségű, nagy felbontású képet adó genetikai UH-vizsgálatokat tudunk végezni Siófokon és Székesfehérváron egyaránt.

MAGÁNLABOR

A kibővített székesfehérvári rendelőnkben magán vérvételi labort alakítottunk ki, ahol heti 5 alkalommal reggelente van vérvételi lehetőség, előzetes bejelentkezés alapján.

5D BABAMOZI

Második generációs 5D Ultrahang készülékeinkkel kiváló minőségű, nagy felbontású képet adó genetikai UH-vizsgálatokat tudunk végezni Siófokon és Székesfehérváron egyaránt.

MAGÁNLABOR

A kibővített székesfehérvári rendelőnkben magán vérvételi labort alakítottunk ki, ahol heti 5 alkalommal reggelente van vérvételi lehetőség, előzetes bejelentkezés alapján.

Iratkozzon fel hírlevelünke

Feliratkozásával elfogadja az Adatvédelmi tájékoztatóban foglaltakat.