Myomák új kezelési lehetőségei
×
5D Babamozi Magánlabor
Myomák új kezelési lehetőségei Myomák új kezelési lehetőségei

A myoma megoldása általában műtéti, azonban gyógyszeres kezelésre is van lehetőség előtte, melynek célja lehet, hogy kisebb legyen ez a jó indulatú daganat vagy megfelelően elő lehessen készülni a műtétre (vérkép, egyéb betegségek beállítása, stb.)
1. Új myoma elleni gyógyszer forgalmazását kezdték meg, melynek hatásmechanizmusa eltérő az ESMYA-tól. Napi 1×1 tbl-t kell szedni folyamatosan. Jelenleg TB támogatása nincs, de intézése folyamatban van. A Richter Gyógyszergyár sok sikert vár az új hatású készítményétől.

2. Újból engedélyezték az ESMYA gyógyszer alkalmazását. Azok szedhetik a bevált gyógyszert, akiknél a myomát műtéttel – szelektív angiográfiás módszerek alkalmazása kontraindikált vagy nem sikerült eltávolítani, növekedését leállítani. Fontos a pontos és rendszeres laborkontroll!


3. A myomás problémák leggyakrabban alkalmazott megoldása a műtéti eltávolítás. Szerencsére ma már egyre többen választhatják a laparoscopos megoldást, ami kevesebb fájdalmat, gyorsabb felépülés biztosíthat a páciensnek.

Ha a méh myomás elváltozása hüvelyfal- vagy méhsüllyedéssel is párosul, akkor végezhető olyan műtét, ami mindkét problémát egyszerre oldja meg. A méh „beteg részét”, a méh testét el tudjuk távolítani laparoscopiával, majd egy hálót helyezünk és varrunk rá a mellső hüvelyfalra és a visszahagyott méhnyakra. A speciális hálót a keresztcsont kiugró belső részéhez vagy a medencecsontok inaihoz rögzítjük, alagútképzéssel. A 2 órás műtétek után nagyon jól tartó anatómiai helyzetet hozunk létre. A pácienseink visszajelzései is pozitívak. A TritonLife Róbert Magánkórházban dr. Sipos Attila főorvosnak asszisztáltam több ilyen műtétnél. Ő a medencefenék rekonstrukciós műtéteinek, illetve a laparoscopos hálóműtétek elismert szakembere.


Szerencsés vagyok, hogy a magánkórházban együtt dolgozhatok és operálhatok Dr. Fülöp István és Dr. Rucz Árpád specialistákkal, akikkel „szinte minden” méretű myomát el tudunk távolítani laparoscopos módszerrel. Ezen műtétek 1-2 órás ideig tartanak, és 2 éjszakát kell a kórházba feküdni. Varratszedés 1 hét múlva történik. Kb. 1-2 hónapon belül a méhen nem is lehet látni a myoma és a varratok helyét.

(Sajnos az új eü. törvény hatására az állami kórházakban nem javult a betegellátás, az ellátatlan betegek igyekeznek a magánszolgáltatókhoz fordulni. Ezek ennek megfelelően növelik kapacitásaikat, egyre-másra nyílnak meg az új sebészeti fekvőbeteg központok. Ennek ellenére náluk is egyre nő az előjegyzési idő. Idén már nem is nagyon találunk helyet nagyobb műtétre, csak februárban… (2021. okt. vége) )


Többen kérdezték, hogy myomával lehet-e gyermeket vállalni, szülni. A válasz mindig egyedi. Nagy mértékben függ pl.a myomák elhelyezkedésétől. A várandósság alatt ez a jóindulatú daganat a kétszeresére – háromszorosára is megduzzadhat, ami bizony akár vetélést, koraszülést, görcsöléseket vagy szülési akadályt is okozhat. Ezt jobb a babatervezés előtt megoldani, mivel terhesség során a méhen már nem tudunk műtétet végezni.

A korábban myoma-eltávolításon átesett várandósoknak én császármetszést javaslok, a szülési fájások hatására ugyanis a meggyengült méhfal megrepedhet, ami nagy vérzéssel járhat, így a magzat és az anya élete is veszélybe kerülhet. Ha a myoma csak a méh felszínén ült vagy kocsányos típus volt, akkor viszont akár a spontán szülés is lehetséges.


A méh üregében és falában lévő myomagócok képe

Érdekes kérdés, hogy mi történik a változó korban és a klimax után a myomákkal. A leggyakrabban azt tapasztaljuk, hogy a hormonszintek csökkenésével a myomák mérete is csökken. De ez sajnos nem mindenkinél van így! A myomák középső részében a mitotikus aktivitás (magyarul a sejtszaporodás) felgyorsulhat, és hibák keletkezhetnek a sejtekben. Ezek a sejtek aztán rosszindulatúvá válhatnak, és elkezdenek gyors ütemben növekedni, terjedni, közeli és távoli áttétet, metasztázist okozni. Az ilyen daganatokat már nagyon nehéz operálni, és sokszor kemoterápiát, sugárkezelést is végezni kell. Ezért is tartom fontosnak hangsúlyozni, hogy a változó kor beköszönte után is rendszeresen kell járni rákszűrésre, hüvelyi ultrahang vizsgálatra! Ebben az időszakban alakulnak ki a petefészek-, szeméremtesti- és hüvelydaganatok is. Mammographiara is rendszeresen kell járni, az UH, fényátvilágítás, CT, stb. nem helyettesíti ezt !

További információkat olvashat cikkeinkben. Bejelentkezés: bejelentkezes.bata@gmail.com

Cikkek Kiemelt téma Nőgyógyászat

Bejelentkezés vizsgálatra

Honlapunkon regisztrációt követően könnyedén tudja intézni bejelentkezését. Kiválaszthatja a helyszínt és az Önnek megfelelő szabad időpontot, valamint vizsgálati eredményeit is láthatja.

5D BABAMOZI

Második generációs 5D Ultrahang készülékeinkkel kiváló minőségű, nagy felbontású képet adó genetikai UH-vizsgálatokat tudunk végezni Siófokon és Székesfehérváron egyaránt.

MAGÁNLABOR

A kibővített székesfehérvári rendelőnkben magán vérvételi labort alakítottunk ki, ahol heti 5 alkalommal reggelente van vérvételi lehetőség, előzetes bejelentkezés alapján.

5D BABAMOZI

Második generációs 5D Ultrahang készülékeinkkel kiváló minőségű, nagy felbontású képet adó genetikai UH-vizsgálatokat tudunk végezni Siófokon és Székesfehérváron egyaránt.

MAGÁNLABOR

A kibővített székesfehérvári rendelőnkben magán vérvételi labort alakítottunk ki, ahol heti 5 alkalommal reggelente van vérvételi lehetőség, előzetes bejelentkezés alapján.

Iratkozzon fel hírlevelünke

Feliratkozásával elfogadja az Adatvédelmi tájékoztatóban foglaltakat.